3
0
1
Level3
46
1
2014-08-20 275 views
Visited White Sands Mall with Hubby & was surprised to find that the Food Court on the 3rd floor was closed for renovation. The price for the other cooked food cafe, outlets or restaurants were scarily expensive in the Mall. For instance, a set meal of Bak Chor Mee or Hor Fun with a drink costs approximately S$8...which cost less than $6 at any Foodcourt.This is ridiculous! So we ventured out of the Mall to get some decent priced hot food.It was our first time eating here at Ananas Cafe.At fir
Read full review
Visited White Sands Mall with Hubby & was surprised to find that the Food Court on the 3rd floor was closed for renovation.


The price for the other cooked food cafe, outlets or restaurants were scarily expensive in the Mall. For instance, a set meal of Bak Chor Mee or Hor Fun with a drink costs approximately S$8...which cost less than $6 at any Foodcourt.
This is ridiculous!


So we ventured out of the Mall to get some decent priced hot food.

It was our first time eating here at Ananas Cafe.
At first glance, there were only 2 queues. 1 for the Nasi Lemak Section & the other for the Chicken Rice & Noodles Section. Then the Chicken Rice stall operator requested us to form another queue when the line started to get a little too long. I was very glad that he did that as my queue had suddenly reduced to only 2 people, just the person in front & me!


While waiting, I took a closer look at the menu on the wall & was spoiled for choices. My healthy diet plan just gone down the drain as soon as I saw there was about 2 bowls' worth of Laksa gravy left in the pot! How lucky could I get?!
Resistance was Futile!
Yum-yum...


Laksa
87 views
3 likes
0 comments
It was a big, decent bowl of Thin Bee Hoon Laksa ($3.50). The Bee Hoon had started to absorb the gravy by the time I sat down with my hubby. Mmm...
The Bee Hoon was soft & was filled with the fragrance of the spices of the Laksa gravy.
The cockles were scalded to perfection in Q-ness.
There were plenty of crunchy been sprouts & the Laksa leaves...my favorites!
The slices of fishcakes tasted springy.
The half piece of hard-boiled egg was not hard & dry at all...infact, the yolk tasted marvelous after absorbing the Laksa gravy...I'm salivating...
The chili paste was fine, smooth & spicier than its look...sweats just kept dripping down my face...
The thickness & fragrance of the gravy is to die for...
One word...  "SHIOK!"
Mee Rebus
106 views
2 likes
0 comments
Hubby said his Mee Rebus ($3) was just as robust!
Looking at the droplets of sweat on his face, I totally agreed with him.


Verdict:


Tips: Remember to bring lots of tissues.


For sure we'll be back for more.


(The above review is the personal opinion of a user which does not represent OpenRice's point of view.)
Post
DETAILED RATING
Taste
Decor
Service
Hygiene
Value
Date of Visit
2014-07-30
Dining Method
Dine In
Spending Per Head
$3.5
Recommended Dishes
Laksa
Mee Rebus
Level4
2011-11-25 121 views
I had tried the fried bee hoon from this ananas café for quite a number of times and would really like to recommend it.(: For such a share, I paid only $1.80. The fried bee hoon given was quite a lot and it really fills. Even without ordering other dishes to go with the fried bee hoon, it taste still taste as nice by itself;DThe cabbage was fresh and crispy…juicy too^^Isn’t it really worth it that you get such a satisfying meal that is low in price;D delicious and cheap, worth it!(:
Read full review
I had tried the fried bee hoon from this ananas café for quite a number of times and would really like to recommend it.(:
72 views
1 likes
0 comments
For such a share, I paid only $1.80. The fried bee hoon given was quite a lot and it really fills. Even without ordering other dishes to go with the fried bee hoon, it taste still taste as nice by itself;D
The cabbage was fresh and crispy…juicy too^^

Isn’t it really worth it that you get such a satisfying meal that is low in price;D delicious and cheap, worth it!(:
(The above review is the personal opinion of a user which does not represent OpenRice's point of view.)
Post
DETAILED RATING
Taste
Decor
Service
Hygiene
Value
Level4
283
1
2011-09-20 93 views
They have a few outlet & their chicken rice is affordable$2 for 1plate of chicken riceThe portion is just nice for 1 person The rice is QQ with nice chicken fragrantChicken texure is smooth & juicy However the sauce abit salty but for $2 still worth it !!
Read full review
They have a few outlet & their chicken rice is affordable
$2 for 1plate of chicken rice
The portion is just nice for 1 person
The rice is QQ with nice chicken fragrant
Chicken texure is smooth & juicy
However the sauce abit salty but for $2 still worth it !!
95 views
0 likes
0 comments
78 views
0 likes
0 comments
(The above review is the personal opinion of a user which does not represent OpenRice's point of view.)
Post
DETAILED RATING
Taste
Decor
Service
Hygiene
Value
Spending Per Head
$2
(Non-member)
0
0
2011-05-09 70 views
VERY EXPENSIVE!!! wat an experience after mrn jog I took breakfast at this cafe an was I shocked at the price.My order is jus PLAIN lontong nothing else no gravy, no beancurd, no serunding(gritz coconut) and beef rending.The charge was $6.50 initially but reduced to $6.How do they justify the pricing? It's jus 6 pathetic thin sliced plain rice pack and 3 pieces small cut meat and absurd $6.50 for that. .Lesson learn ask for the pricing first before you making any orders.PERIOD.
Read full review
VERY EXPENSIVE!!! wat an experience after mrn jog I took breakfast at this cafe an was I shocked at the price.My order is jus PLAIN lontong nothing else no gravy, no beancurd, no serunding(gritz coconut) and beef rending.The charge was $6.50 initially but reduced to $6.How do they justify the pricing? It's jus 6 pathetic thin sliced plain rice pack and 3 pieces small cut meat and absurd $6.50 for that.
.Lesson learn ask for the pricing first before you making any orders.PERIOD.
(The above review is the personal opinion of a user which does not represent OpenRice's point of view.)
Post
DETAILED RATING
Taste
Decor
Service
Hygiene
Value
Date of Visit
2011-05-09
Spending Per Head
$6.50 (Breakfast)